אבטחת מידע לעסקיםמכירים את האמרה “אין דבר כזה זהיר מדי”? אמירה זו מקבלת משנה תוקף בכל הנוגע לאבטחת מידע לעסקים בינוניים, גדולים וקטנים כאחד. זה לא סוד שבכל יום נעשים ניסיונות פריצה למחשבים ובעיקר כאלה השייכים לבתי עסק, חלקם הגדול אגב מצליחים. לכן, עם כל חוסר הנוחות שבדבר, עם כל העומס היומיומי שגם כך מוטל על כתפיהם של מנהלי עסקים בינוניים וכל ההתעסקות עם זה, אין מנוס מהגדרת אבטחת מידע גם אם מדובר בעסק בינוני או קטן. אז איך עושים זאת? לוקחים נשימה ארוכה ומתחילים ליישם באופן הבא.

חולשות מידע

כל בית עסק קטן או בינוני חייב לדעת אילו רכבי מידע עוברים בבית העסק, הן כידע כללי שחייב להיות ידוע לדרג המנהלי והן על מנת לדעת על מה למעשה מגנים. מהם מרכיבי המידע החשובים ביותר מתוכם: לקוחות, מוצרים, שירותים, נוסחאות או כל דבר שלמעשה מהווה סוג של ליבה בעסק שמי שישים עליו את ידיו עלול למוטט את החברה. זיהוי חולשות מידע אלה עשוי לקחת זמן והרבה סבלנות, משום שיש למפות את כל מרכיבי המידע על מנת לבודד את החשובים ביותר. 

לאחר מכן, יש להבין היכן אותו מידע חשוב יכול להיחשף לגורמים פחות רצויים. הכוונה יכולה להיות בניירת במשרד, מיילים, טלפונים, שימוש בתחנות עבודה מחוץ למשרד או כל צורת תקשורת אחרת אשר עלולה לחשוף את אותו מידע רגיש ולסכן אותו ואת העסק. מצאתם? מצוין, התחילו לחבר נהלי אבטחת מידע לעסקים.

אפשרויות הגנה בפני חדירת וירוסים

חדירת וירוסים לא תמיד מורגשת ולא תמיד ניתן להבין מהיכן חדרו אך מה שכן ניתן לדעת לגביהם הוא שמטרתם היא נזק ולא משנה כיצד הוא ייגרם. בין אם מדובר בווירוס ריגול או ווירוס מסוג אחר, המידע נחשף וזה עלול לסכן את בית העסק ואולי אף יותר מזה.אבטחת מידע לעסקים קטנים

וירוס יכול להגיע למחשב אחד בלבד אך דרכו לחדור לכל מערכת המחשוב בחברה, מה שעלול להוביל לאסון מבחינת המידע והחברה.

לכן, חובה לעדכן תוכנת הגנה מפני וירוסים על כל מחשב בבית העסק ולעדכן אותה מעת לעת, משום שווירוסים למחשב מתעדכנים ומשתכללים כל הזמן. מומלץ להשתמש בגלישה דרך VPN המאפשרת גלישה ברשת ללא איתור.

עדכון תוכנות

חובה לבצע עדכונים של כל התוכנות בחברה כאשר יוצאים כאלה, לרבות של מערכת אתר האינטרנט, משום שעדכונים אלה לרוב נותנים מענה חדיש יותר עבור ליקויים שהיו בגרסאות קודמות ומגנה בפני פרצות שמתגלות ע”י האקרים בכל פעם מחדש. תמיד כדאי להיות מעודכן ולא להיתפס לשאננות מפני שפרצה כידוע קוראת להאקר והאקר כשקוראים לו בא. הדבר נכון גם לגבי אתר האינטרנט של העסק שעשוי להיפרץ בכל רגע נתון,, מכל מטרה שהיא ולסכן את כל מי שעדכן בו פרטים וכן את תוכן האתר. חובה במקביל לדאוג לגבות את האתר מעת לעת, לכל מקרה שפריצה שכזאת תצלח ויהיה צורך לשחזר את האתר טרם הפריצה.

התקנת חומת אש

התקנת חומת אש מגינה בפני חדירת האקרים לרשת האינטרנט של העסק, במיוחד אם זאת רשת בעלת פס רחב. חומת האש מפרידה בין מרכיבי הרשת השונים ומאפשרת רק לתנועה מסוימת לעבור דרכה. בכך מונעת היא כניסה בלתי מורשית ו/או רצויה לרשת האינטרנט של החברה. כמו כן, הגנו על החיבור לרשת באמצעות סיסמא בדרגת קושי גבוהה והגבילו את חלוקתה לאנשים שאינם חלק מהחברה ואם מישהו מכם עובד מרחוק, הקפידו שיתחבר אך ורק לרשת מאובטחת.