בטוח שלא פעם ולא פעמיים, שמעתם בזמן האחרון ביטויים כמו “אחסון בענן” או “מחשוב ענן”, אבל בכלל לא בטוח, שאתם יכולים להסביר מה זה. לכן החלטנו טיפה להעמיק בנושא זה ועל הדרך גם לתת כמה המלצות.

קודם כל נגדיר מה זה ענן בכלל? הרי ברור לכולם, שלא מדובר על ענן בשמיים. למעשה כאשר מדברים על “ענן” מתכוונים לשירותי אחסון מידע וקבצים, אשר נמצאים בחוות שרתים מאובטחים הרחק הרחק מאיתנו אך יחד עם זאת זמינים בכל מקום ובכל עת. כל הפרטים על מחשוב ענן  דוגמאות, שרובנו מכירים ומשתמשים זה מיילים, חשבון פייפל, חשבון בפייסבוק, אינסטגרם או כל רשת חברתית אחרות, שבה אתם מעלים תמונות, וידאו, מפרסמים פוסטים. חשבתם פעם איזה כמות של מידע זה? איך ניתן לשמור אותו? אז התשובה כבר אמורה להיות ברורה  – כל זה אפשרי בעזרת שירותי ענן.

אנחנו, כמשתמשים צורכים את שירותים האלו על בסיס יום יומי, לכן גם דרישה לשירותים הללו עולה מיום ליום. בישראל ישנן לא מעט חברות, שמספקות שירות כזה, בניהן תמצאו גם חברת ג’טסרבר, שבנוסף מספקת שירותי אחסון אתרים בארץ ובחו”ל.

באופן עקרוני, בעולם ישנן המון חברות מסוג זה גם בעולם , אבל 3 חברות, שמחזיקות את רב השוק: אמזון, שהיא הכי גדולה, מייקרוסופט וגוגל,כל הפרטים על מחשוב ענן ועל אחסון בענן נחשבות כהכי גדולות, בהתאם גם יש להם צוותים ייחודיים לניהול ותחזוקה של מערכת. כמו כן במערכת מבינים את העניין של חשיבות אבטחה, אף אחד לא ירצה לגלות בבוקר, שנחשפו פרטים האישיים שלו לרשת, לכן צוות בחברות, שמציעות שירותי ענן תמיד תמיד ישאפו להיות הכי טובי והכי מאובטחים בתחום.

הנקודה השנייה, שמאוד מאוד חשובה, זה גמישות, שמציע שירותי ענן ועוד בתנאי, שאנחנו כשמשתמשים לא נדרש אפילו להזיז אצבע, רק לשלם חודש בחודשו, או אפילו ישנם שירותים, שאנחנו צורכים בחינם לגמרי.

עכשיו כפי, שהבטחנו קבלו כמה טיפים, שיעזרו לכם להתמצא בעולם ה”ענן”. למחשוב ענן ישנם יתרונות רבים, כגון מהירות, אמינות, גמישות ונגישות. לעומת זה, כמו לכל דבר יש גם חסרונות, למשל: תלות בהתחברות לרשת, תקלות טכניות, אבטחה, במידה ולא מקפידים על הנושא, חוסר שליטה.